DOLAR 18,5859 0.17%
EURO 18,5445 1.72%
ALTIN 1.030,521,66
BITCOIN %
İstanbul
18°

AZ BULUTLU

18:55

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri!
  • HaberPES
  • Genel
  • Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri!
64 okunma

Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri!

Mübarek 3 aylar Receb ayı ile başladı. Receb ayı bugün 1 Şubat 2022 akşam namazı ile girecektir. Vatandaşlar Recep ayının ilk gece duası nasıl okunur, meali nedir merak ediyor. Peki, Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri haberimizde...

ABONE OL
Şubat 1, 2022 15:51
Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üç aylar bugün akşam namazı ile başladı. Herkesin 3 ayları mübarek olsun. Peki, Receb ayının ilk gece duası nasıl okunur? Recep ayı ilk gecesinde okunacak dua nedir? 2022 Recebi Şerif ayı duaları ve zikirleri nelerdir?

3 AYLAR NE ZAMAN 2022?

Üç aylar Receb ayının 1. günü başlayacaktır. 2022 yılında 3 aylar 2 Şubat 2022 tarihinde başlayacak. Recep ayının ilk günü 2 Şubat 2022 tarihine denk gelmektedir.

RECEP AYI NE ZAMAN 2022?

2022 yılındaki Recep ayı 2 Şubat 2022 Çarşamba günü başlayacaktır. Mübarek 3 aylar Recep ayı ile başladığı için 3 aylar 2 Şubat tarihinde başlamış olacaktır.

Recep ayının 1. günü : 2 Şubat 2022 Çarşamba

Recep ayının 1. gecesi : 1 Şubat’ı 2 Şubat’a bağlayan gece

RECEB AYININ İLK GECE DUASI (1 ŞUBATI 2 ŞUBATA BAĞLAYAN GECE)

Ali ibni Ebî Talib (Radıyallahu Anh) Receb ayının ilk gecesi hiç uyumayıp kendini tamamen ibadete ayırırdı. O gece yaptığı dualardan bir kısmı şöyledir:

“Allahümme salli ale seyidina muhammedivveâlihi mesâbîhilhikmeti vemevâlinniğmeti vemeâdinilısmeti veğsimnî bihim min külli süivvelâ te’hüznî alê ğirativvelaaleğafletivvelâ tecalavêgibeemrî hasratevvenedêmetevverdaannî. feinnemeğfiratike zillalimîne veenê minezzalimin. Allahümmeğfirlî mâlêyedurruke veeğtınî mâlê yenfeuke feinnekelvêsiatürahmetuhulbedîatü hikmetühü feeğtinisseateveddeatevelemne vessıhhateveşşukra velmuâfête vettegvê vessabravessidga aleyke vealê evliyâike veeğtinilyusramealusri veğmüm bizêlike elhî veveledî veihvênî fîke vemen veledenî minelmüslimîne velmüslimâti velmü’minîne velmü’minât. Amin.”

(Kaynak : Abdülkadir el-Geylani, el-Ğunye)

Üç aylar girdiği zaman Hz. Peygamber (S.A.V.) şöyle dua ederdi;” Ey Allah’ım; Recep ve Şabanı bize mübarek kıl, bizi Ramazana kavuştur.

“Hz. Peygamber (S.A.V.); başka bir hadis-i şeriflerinde ise;” Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazanda ümmetimin ayıdır.” buyurarak bu ayların manevi feyzine işaret buyurmuşlardır.

RECEP AYININ HER ON GÜNÜNÜN ZİKİRLERİ

Her kim Receb-i Şerifin ilk onunun her günü yüz kere:

[Sübhanelhayyilgayyûm]

‘Hayy ve Kayyûm (gerçekte tek diri ve her şeyin yegâne yöneticisi) olan Allah-u Te’ala’yı tesbih ederim!’

İkinci onun her günü yüz kere:

[Sübhanellahilehadissamed]

‘Ahad ve Samed (tek ve ulu) olan Allah-u Te’ala’yı tesbih ederim!’

Üçüncü onun her gününde de yüz kere:

[Sübhanellahirrauf]

(Kaynak : Safûri, Nüzhetü’l-mecâlis – Enisü’l-celis hamişi)

RECEP AYI 2022 İLK 10 GÜNÜ (2 ŞUBAT-11 ŞUBAT) ARASI ZİKRİ

Receb ayının ilk 10 gününde 100 kere [Sübhanelhayyilgayyûm] zikri çekiliyor.

RECEP AYI 2022 İKİNCİ 10 GÜNÜ (12 ŞUBAT-21 ŞUBAT) ARASI ZİKRİ

Receb ayının ikinci 10 gününde 100 kere [Sübhanellahilehadissamed] zikri çekiliyor.

RECEP AYI 2022 ÜÇÜNCÜ 10 GÜNÜ (22 ŞUBAT-3 MART) ARASI ZİKRİ

Receb ayının üçüncü 10 gününde 100 kere [Sübhanellahirrauf] zikri çekiliyor.

3 AYLARIN ÖNEMİ VE ANLAMI NEDİR?

Üç aylar Regaib Kandili ile başlıyor. Hz. Peygamberimizin Aleyhisselam’ın yani Rasûl-i Ekrem Efendimiz; “Receb Allah”ın ayı, Şaban benim, Ramazan ümmetimin ayıdır.”buyurarak üç ayların bizler için ne kadar kıymetli bir hazine olduğunu buyuruyor. Üç aylar Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eriyor.

ÜÇ AYLARDA YAPILACAK İBADETLER

Bu günlerde nefisler hesaba çekilmeli, ana sermayemiz olan ömrümüzün nerede ve nasıl tüketildiği gözden geçirilmeli, amel defterimize neler yazıldığı, Mahşer günü kurulacak büyük divanın tek Hâkimi Yüce Allah’ın (cc) hakkımızda nasıl bir hüküm vereceği düşünülmelidir. Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır.

– Kur’an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur’an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah’a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

– Tefekkürde bulunulmalı, “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

– Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

-Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

– Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli.

-Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

Haberler.com – Gündem

3 Aylar, dua, Dini, Gündem, Yaşam, Haber

Kaynak; Haberler.com

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.