DOLAR 18,6099 -0.14%
EURO 19,4460 0.16%
ALTIN 1.062,500,24
BITCOIN 3203771,64%
İstanbul
14°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üç aylar mesajları! 2022 Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kullanılabilecek resimli sözler…
  • HaberPES
  • Magazin
  • Yaşam
  • Üç aylar mesajları! 2022 Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kullanılabilecek resimli sözler…
114 okunma

Üç aylar mesajları! 2022 Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kullanılabilecek resimli sözler…

İslam coğrafyasının mübarek aylarından üç aylar, her yıl kameri takvime göre belirli zaman aralığında yaşanmaktadır. Hicri takvim ile miladi takvim arasındaki gün farkından ötürü üç aylar tarihleri de yıldan yıla değişiyor. Müminler, üç aylar mesajları ile sevdikleriyle aralarında köprü kuruyor, hasbihallerini güçlendiriyor. Bilindiği üzere, Recep ayı (ALLAH c.c.’nin ayı) ile başlayan silsile, Şaban ayı (Hazreti Muhammed s.a.s. Efendimizin ayı) ile devam edip, Ramazan ayı (Müminlerin ayı) ile sona eriyor. İşte, 3 aylar boyunca kullanabileceğiniz, eşinize ve akrabanıza gönderebileceğiniz resimli sözler…

ABONE OL
Ocak 31, 2022 13:06
Üç aylar mesajları! 2022 Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kullanılabilecek resimli sözler…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizde ve Müslüman ülkelerde büyük bir öneme sahip üç aylar, 2 Şubat Çarşamba günü itibariyle başlıyor. Kameri takvime göre 12 aylık zaman diliminde yer alan Recep, Şaban ve Ramazan ayları, miladi takvimde zaman farkından ötürü değişiklik göstermektedir. Yine Kameri takvimde, Recep; Şaban ve Ramazan aylarının 7’nci, 8’nci ve 9’uncu aylara denk geldiği bilinmektedir. Müminler, 3 aylar boyunca dargın oldukları insanlarla barışır, ibadetlerini eksiksiz olarak yerine getirir ve her biri onlarca senelik ibadetle ölçülen önemli gün ve gecelerde özel namazları kılar ve ibadetlerini yerine getirir. 2 Şubat Çarşamba günüyle başlayan Recep ayı, 2 Nisan Cumartesi günü Ramazan ayı ile devam edecek ve 2 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. Üç aylar mesajları da bu süreçte sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece mesajlar değil, 3 aylar temalı resimli sözler de tercih ediliyor. İşte, Recep, Şaban ve Ramazan aylarında kullanabileceğiniz mesajlar ve resimli sözler…

Üç Aylar Sözleri ve Resimli Mesajlar 2022!

“Dürüstlük pahalı bir mülktür, ucuz insanlarda bulunmaz” diyen Hazreti Ömer efendimiz gibi tüm işlerimizde dürüst olalım, akrabamıza karşı merhametli davranalım; ALLAH’tan gelenin ALLAH’a döneceğini unutmayalım. Üç aylar mübarek olsun!

Üç ayların yurt genelinde barışa, huzura ve mutluluğa vesile olmasını dilerim.Recep ayı ile başlayan üç aylar silsilesinin önemini hiçbir zaman unutmayalım. Üç aylar da edeceğimiz dualarda birbirimizi hatırlayalım.

Üç aylar boyunca edeceğimiz her duanın bilincinde olmayı ihmal etmeyelim. Bol bol dua edelim. Rabbimizden isteyelim. Üç aylar Müslüman âleminde mübarek olsun.ALLAH’ım, bizi mağfiretinden eksik etme. Bize acı. Recep ayındaki ibadet deryasından faydalanmamızı nasip eyle. Çocuklarımızı Şaban ve Ramazan ayının hürmetinden eksik koyma.

Recep ayı ile başlayan üç aylar silsilesinde namaz kılmayan gençlerimizin namaz kılmasını nasip eyle Rabbim. Namaz edası olanların hakikate dönmesini sağlayacak tek güç sende, irade sıfatınla onları hak yoluna çevir ALLAH’ım.“Huzur bulmak istiyorsanız ezan ile dirilin namaz ile yaşayın” diyen Ebu Bekir Sıddık (r.a.) efendimiz gibi, üç aylar boyunca ibadetlerimizi eksiksiz olarak yerine getirmeye özen gösterelim. Üç ayların önemli gün ve gecelerini es geçmeyelim.

Bir kişiye vesile olacağımız, bin dua işiteceğimiz; bin gönülden içeri gireceğimiz bir üç aylar olması ümidiyle.“Ev alma komşu al” diyen dedelerimiz gibi bu mübarek zaman diliminde komşularımızla iyi geçinmeyi nasip eyle ALLAH’ım.

Günde 5 vakit aldığımız abdest, 5 vakit kıldığımız namaz; Ramazan ayında tuttuğumuz oruç! Kadir gecesinde kılacağımız namaz… Rabbim bu güzellikleri bu senede yaşamamızı nasip eyle. Biz aciz kullarını bu ibadet sofrasından eksik etme ALLAH’ım…

Öleceğimizi bir an olsun aklımızdan çıkarmayalım. Bu dünyanın Sultan Süleyman’a dahi kalmadığını hep hatırlayalım. Sultan Süleyman’ın elini tabutundan çıkardığı gibi bir kefenle Ahirete gideceğimiz aklımızda bulunsun. İslam coğrafyasında üç aylar mübarek olsun.Besmele-i Şerifle başladığımız günlerden mübarek üç aylara… Dualarımızda birbirimizi unutmayalım.

Bir mesaj, bir kelam ile başlar dostluk; dünyadan geriye kalan ise dostluklardan gelen dualardır. Mübarek üç aylar hayırlı uğurlu olsun.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarındaki önemli gün ve gecelerde birbirimize bol bol dua edelim. Ne isteyeceksek Rabbimizden isteyelim. Bu manevi dönemin huyu suyu hürmetine birbirimizi hayırla yâd edelim.

Üç Aylar Takvimi 2022! Recep, Şaban ve Ramazan Ayları Ne Zaman Başlıyor?

Üç aylar, İslam âleminde Miladi takvime göre 2 Şubat Çarşamba günü Recep ayı ile birlikte başlıyor. Recep ayı, 3 Mart Perşembe günü sona ererken 4 Mart Cuma günü bu kez Şaban ayı geliyor. Hazreti Muhammed (s.a.s) Efendimizin ayı da 1 Nisan Cuma günü sona eriyor. Daha sonra, 2 Nisan Cumartesi günü Müminlere atfedilen Ramazan ayı başlamaktadır. 1 Mayıs Pazar günü yapılan arefe sonrasında 2 Mayıs’ta bu kez Ramazan Bayramı kutlanılıyor ve Kameri takvime göre Şevval ayına geçiliyor.

Üç Ayların Önemli Günleri ve Geceleri (Regaib, Miraç, Berat Kandilleri ve Kadir Gecesi Tarihleri)

En az üç aylar kadar önemli bir diğer tarih de yine aynı zaman içerisinde bulunan Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi günleridir. Bu günlerdeki ibadetlerin sevabı, çoğu Hadis-i Şerif de yıllara tekabül olarak geçer. 2022 takvimine göre, Regaib Kandili 3 Şubat Perşembe, Miraç Kandili 27 Şubat Pazar; Berat Kandili 17 Mart Perşembe ve Kadir Gecesi 27 Nisan Çarşamba gününe denk gelmektedir.

Kaynak; Haber7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.